Site Overlay

Veľká noc – posväcovanie jedál

17.4.2022 – Obdobie veľkej noci očakáva asi každý z nás, či už dôvodu oddychu, zábavy alebo z duchovného hľadiska. Dnes ľudia zväčša tieto sviatky vnímajú ako čas šibačiek a oblievačiek, kedy sa každoročne ozýva výskot dievčat skrývajúc sa pred šibalskými kúpačmi. Pre kresťanov je zas Veľká noc alebo Pascha (u gréckokatolíkov) to najvýznamnejšie obdobie z cirkevného roka. Cez veľkú noc si kresťanský svet pripomína vzkriesenie Ježiša Krista. Okrem duchovného rozmeru si toto obdobie ľudia spájali aj so začiatkom „pravej“  jari, ku ktorej isto patria aj jej symboly, akými sú vajíčka, voda, jarná prebúdzajúca sa zeleň i začiatok hospodárskych prác na poliach a statkoch.
Vyvrcholením veľkonočných sviatkov je Veľkonočná nedeľa. V kostoloch sa posväcujú veľkonočné jedlá, z ktorých najvýznamnejšie sú vajíčka  a veľkonočný koláč.

Sme veľmi radi, že aj v našom zariadení nás ráno vo veľkonočnú nedeľu navštívil gréckokatolícky farár ThLic. Pavol Feník PhD. , ktorý nám posvätil naše veľkonočné jedlá za čo mu úprimne zo srdca ďakujeme.