Site Overlay

SILVESTER – Juliánsky kalendár

13.1.2023 – DNES JE SILVESTER –  podľa Juliánskeho kalendára. Juliánsky kalendár je kalendár, ktorý zaviedol v roku 46 pred Kr. Gaius Julius Caesar. V niektorých častiach sveta platný až do 20.storočia, v cirkevných kruhoch čiastočne dodnes. So spätnou platnosťou dnes uplatňovaný aj na roky pred pôsobením Caesara. Od 16.storočia bol postupne nahrádzaný gregoriánskym kalendárom. Od 1900 (až do 2099) nastáva medzi oboma kalendármi rozdiel 13 dní, juliánsky dobieha gregoriánsky. Ak napr. podľa kalendára gregoriánskeho máme 7. januára, tak podľa juliánskeho máme 25. decembra.
Časť ortodoxnej Cirkvi (napr. arménska, ruská, sýrska, srbská, georgien, macedónska, ukrajinská) slávi všetky svoje sviatky podľa juliánskeho kalendára. Vianočný sviatok (25.December) preto pripadá súčasne na 7.Január (gregoriánsky). Na stanovenie Veľkonočného termínu a ostatných pohyblivých sviatkov je vo všetkých ortodoxných (okrem fínskej) používaný juliánsky a s tým spojený Veľkonočný výpočet, pripadajú tak niekedy spoločne na sviatky západných Cirkví, s rozdielom jeden až päť týždňov neskôr.
Pri príležitosti dnešného konca roka – SILVESTRA – podľa Juliánskeho kalendára, sme aj my spoločne posedeli a popriali si všetko dobré a celý rok plní zdravia.