Site Overlay

Deň Matiek

16.5.2023 – Mama – krátke, milé slovo, ktoré má v každom jazyku rovnaký význam. Je to slovo, ktoré je naším prvým vysloveným slovom. Mama je tá, s ktorou sme spätí neviditeľným putom, mama je tá, ktorá nám dala život. Mama je tá, ktorá nás po prvý krát objala, tá, ktorá nás naučila prvé slová, kroky a ktorá nás sprevádza celým naším životom, či už svojou prítomnosťou alebo v našich spomienkach. Mama je tá, ktorá pofúka rany, ktorá zdvihne zo zeme, ktorá vypočuje, pokarhá v pravej chvíli, pritúli, pomôže, povzbudí, poteší, ochráni, či podporí.

Byť mamou je dar, byť mamou je celoživotné poslanie. Byť mamou je neustály strach aj nekonečná čistá láska. Nikto mamy neučí, ako byť správnou mamou, aj preto sa často spoliehajú na srdce, intuíciu či um. Neustále bojujú s pochybnosťami, či svojim deťom dávajú, všetko čo potrebujú, či svojim deťom rozumejú, majú obavy, či sa stanú z ich detí šťastní a spokojní ľudia. Nikdy a nikto im na tieto otázky nedá uspokojivú odpoveď. Odpoveďou je pozornosť, vďaka, záujem a láska detí, ktoré snáď raz budú deťmi všetkým mamám vrátené.
Mama je len jedna, je najdôležitejším človekom. Mama je múzou poetov, spisovateľov, spevákov, maliarov, sochárov. Mama je láska sama, trpezlivá, chápavá, obetavá, starostlivá, láskavá, milujúca….
Ak v kolobehu života často zabúdame na mamu, Deň matiek je príležitosťou poďakovať za všetku lásku, za nehu a starostlivosť, ktorou každá matka zahrňuje svoje deti, za opateru a nekonečnú trpezlivosť a obetavosť. Za každú prebdenú noc, za každú prečítanú rozprávku, za každý bozk na dobrú noc a ráno, za pomoc a ochranné ruky, keď kráčajú deti životom, za pochopenie a odpustenie, ak zo správnej cesty vybočia, za radosť v dobrých, a podporu v zlých časoch.
Zo srdca želáme, aby mamám bola prejavená vďaka, úcta nielen v tento deň, v ktorom oslavujeme deň matiek, ale počas celého roka.